آزمون يوس (YÖS):
Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı

اكثر دانشگاههاي تركيه جهت انتخاب دانشجو در رشته هاي پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي و تمامي رشته ها در مقطع ليسانس آزمون ورودي (YÖS) را در فاصله زماني هفته اول ارديبهشت تا هفته اول تيرماه هرسال بصورت غيرمتمركز برگزار مي كنند. مدت زمان اين آزمون ٩٠-١٢٠ دقيقه در غالب ٨٠-١٠٠ سوال بوده كه بسته به تصميم دانشگاه قابل تغيير مي باشد. مفاد آزمون عموماً از دروس رياضي، هندسه و هوش است كه در موارد كاملا استثنايي، بندرت يك يا دو دانشگاه علاوه بر دروس فوق فيزيك، شيمي، تاريخ و جغرافي را نيز در آزمون ارائه مي دهند.

آزمون یؤس (YÖS) چیست؟

مهمترین و معمول ترین راهِ ورود به دانشگاه های ترکیه از مقطع دیپلم و دبیرستان می باشد. برخلاف کنکور ایران که به صورت جامع و سراسری برگزار می گردد، در کشور ترکیه هر دانشگاه مجزا، جداگانه و در تاریخ متفاوت اقدام به برگزاری آزمون یؤس می کند. برگزاری امتحان یؤس تقریبا از اواخر فروردین ماه شروع شده تا اوایل خردادماه ادامه می یابد. برخلاف کنکور ایران که داوطلبان مجبور به مطالعه و احاطه بر روی تعداد زیادی منابع و کتاب هستند، آزمون یؤس در برگیرنده دروس ریاضی، هوش و هندسه می باشد (تنها یکی دو مورد استثناء وجود دارد که در آزمون یؤس سؤالات فیزیک، شیمی و … نیز مطرح میگردد).

آیا آزمون یؤس تنها در شهرِ مربوط به دانشگاهِ موردنظر برگزار میگردد؟
تقریبا تنها10% از دانشگاهای ترکیه اقدام به برگزاری آزمون یؤس فقط در شعبه خودِ دانشگاه مربوطه مینمایند(موغلا، آلانیا، تکیرداغ و …)
بقیه دانشگاهها علاوه بر خودِ دانشگاه در شهرهای بزرگ ترکیه اعم از استانبول، آنکارا، ازمیر، وان و … نیز شعبه برگزاری آزمون در نظر میگیرند.
لازم به ذکر است برخی از دانشگاهها در ایران نیز شعبه برگزاری معرفی می نمایند. خالی از لطف نیست بدانید در سالهای اخیر فقط دانشگاه استانبول موفق به برگزاری آزمون آنهم فقط در شعبه تهران شده است.
امتحان دیگر دانشگاهها همواره در ایران به دلایلی کنسل شده است، حتی آزمون یؤس دانشگاه استانبول که قرار بود پارسال در شهر تبریز برگزار گردد لغو گردید و هزینه آزمون تا امروز نیز مسترد نشده است.
بنابراین توصیه میگردد در بازه ی زمانی برگزاری آزمونها در شهر استانبول یا آنکارا ساکن شده و در امتحانات شرکت نمائید و در صورت نیاز و ثبت نام امتحانِ دانشگاه هایی که فقط در شهر خود شعبه برگزاری دارند، در طی یک سفر یک روزه به محل آزمون مراجعه کرده و در نهایت به شهر استانبول یا آنکارا بازگردید

 

هزینه ی ثبت نام آزمون یؤس چقدر می باشد؟
همانطور که قبلاً نیز ذکر کردیم، هر دانشگاه به صورت مجزا اقدام به برگزاری امتحان یؤس می کند، بنابراین انتخاب داوطلب می باشد که بسته به رشته و ظرفیتهای موجودِ هر دانشگاه اقدام به ثبت نام یک یا چند آزمون بنماید.
هزینه هر آزمون برای هر دانشگاه متفاوت است و به صورت تقریبی از 50 تا 400 لیر متغیر می باشد.

 

یا در آزمون یؤس حتماً باید نمره 100 اخذ کنیم تا در رشته های تاپ (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی) قبول شویم؟
خیر!
با توجه به رقابت بسیار فشرده و نزدیک، همچنین حضور داوطلبان زیاد از کشورهای همجوار ترکیه مخصوصاً از ایران در سالهای اخیر، گرفتن نمره بالا کاملاً ضروری و لازمه ی قبولی می باشد، ولیکن قبولی تنها با پوئن 100 یک باور غلط و رایج می باشد.
در سالهای اخیر دیده شده است که سطح سختی و دشواری آزمونِ دانشگاهی خیلی بالا بوده و بیشترین نمره اخذ شده فرضاً 96 بوده است. برعکس این قضیه نیز صادق است، طوریکه در آزمونهای آسانِ یؤسِ برخی دانشگاهها تعداد افرادی که نمره 100 گرفته اند بعضاً نزدیک 40، 50 نفر تخمین زده می شود (بیشتر از ظرفیت رشته های پرطرفدار).

برنامه درسی خالی است

مدرس:

پدرام بگلو

پدرام بگلو مدیر موسسه ایپک یولو دکترای حمل و نقل از دانشگاه بوغازیچی استانبول ، ارشد راه ترابری دانشگاه زنجان و لیساسن عمران دانشگاه تبریز